BORDER COLLIE

Grupa
I FCI

Wzrost
dla psa idealny 53cm, suka nieco niższa

Waga
od 18 do 25kg

Głowa
szeroka czaszka, kufa zwężona, wierzchołek nosa czarny

Oczy
szeroko rozstawione, owalne, średniej wielkości, ciemne (z wyjątkiem psów o maści blue merle, które mogą mieć oczy niebieskie lub różnobarwne)

Uszy
umiarkowanie długie, noszone stojąco lub półstojąco

Tułów
umiarkowanie długi, klatka piersiowa dobrze wysklepiona

Ogon
średnio długi, nisko osadzony, na końcu zawinięty, mocno owłosiony

Umaszczenie
dopuszczalne wszelkie maści z wyjątkiem przewagi białego koloru

***

Border Collie to pies średniego wzrostu o niezbyt mocnej budowie. Uszy mogą być stojące lub "złamane" w połowie, lecz nie powinny płasko opadać na policzki. Szata Bordera jest najczęściej czarno-biała, lecz istnieją również inne umaszczenia (tricolor, blue merle, czekoladowe). Sierść może być długa lub krótka.

Border jest psem bardzo odpornym i zdrowym. Rzadko potrzebuje pomocy lekarza weterynarii, oprócz szczepień, odrobaczania, odpchlania, czy odkleszczania.

Lekki kościec, smukła sylwetka, średni wzrost nie żądają wysokowartościowego pożywienia. Oczywiście szczeniaki potrzebują odpowiednio bogatej karmy, ale po osiągnięciu dojrzałości nie jest to pies szczególnie wymagający, lecz nie oznacza to, że można go karmić byle czym!

Border Collie jest psem o niespożytej energii. Inteligentny, mądry, zwinny i odpowiedzialny, kocha ludzi i zawsze jest gotowy do poświęceń dla swojego właściciela. Jeszcze do niedawna w swym rodzinnym kraju służył wyłącznie farmerom do zaganiania owiec i bydła. Na dzień dzisiejszy chętnie hodują go miłośnicy sportów kynologicznych, ale i nie tylko, bo również jest psem do towarzystwa. Bordery są pewne siebie, mają silny charakter. Ze swoją doskonałą pamięcią, szybkością i precyzją osiągają sukcesy w agility, próbach posłuszeństwa lub jako liderzy psich zaprzęgów.